Pentru a-l putea folosi aveți însă nevoie de un cont. Există mai multe modalități de creare a conturilor și de autentificare, iar atunci cand primiți direct un utilizator și o parolă lucrurile sunt evidente.
1. Dar uzual si mai ales când le cream la volum veți primi o invitație pe email (strict cel de @uoradea) de la adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. care practic vă invită să vă setați singuri parola. Email-ul arată așa și deci trebuie sa dați click pe butonul "Set your password":
![](/images/tutoriale/cloud/Screenshot_20180205_141804.png)
2. Veti ajunge la o adresă pe subdomeniul cloud.uoradea.ro unde trebuie să vă introduceți noua dvs. parolă, din minim 10 caractere, litere mari și mici, măcar o cifră. Exclus parolele comune gen "Pasw0rd123". Faceți apoi click pe "Reset pasword".
![](/images/tutoriale/cloud/Screenshot_20180205_142814.png)
3. În ecranul următor vi se va prezenta autentificarea și dacă introduceți corect utilizatorul și parola veți fi întâmpinat de un splash screen cu butoane. Acestea vă trimit pe site-ul creatorilor aplicației de unde (doar dacă doriți) puteți descărca aplicația de mobil sau pentru desktop. Dar îl puteți inchide fără probleme făcând click pe cruce, și folosi direct cloud-ul.
![](/images/tutoriale/cloud/Screenshot_20180205_150527.png)
4. Avem însă o situație des întâlnită. Pentru că această invitație este de fapt o operațiune de resetare a parolei (hint: deci reluabilă oricând) și contul fiind creat, ea are o perioada scurtă de valabilitate din motive de siguranță și nu poate fi refolosită. Daca nu ați reacționat în timp util veți primi deci următoarea avertizare:
![](/images/tutoriale/cloud/Screenshot_20180205_141615.png)
5. Ca să rezolvați ușor problema expirării, dar și ca să resetați parola oricând doriți, este suficient să accesați direct https://cloud.uoradea.ro și să introduceți corect utilizatorul, dar cu o parolă la întâmplare și deci evident greșită. Astfel veți întrebat dacă doriți resetarea ei (Wrong password, reset it?); faceți click pe acest text, de deasupra butonului de "Log in". Vi se va trimitie un nou email cu o invitație de resetare și puteți relua instrucțiunile de la pasul 1.
![](/images/tutoriale/cloud/Screenshot_20180205_150757.png)
Asta a fost tot, dar probabil că în acest moment vă intrebați cam ce puteți face cu acest "cloud"... Evident că avem un tutorial și pentru asta :)